Nacionalni park Plitvička jezera je nacionalni park u Hrvatskoj. Sastoji se iz 16 kaskadnih jezera na rijeci Korani smještenih na području između Male Kapele i Plješevice u Lici. Vodeni kapacitet crpi iz brojnih rječica i potoka, a međusobno su spojena pjenušavim kaskadama i šumnim slapovima. Jezera su odvojena sedrenim barijerama, za čiji nastanak odlučni period je bio posljednjih desetak tisuća godina, što je karakteristika ovog parka. Prostrani šumski kompleksi, izuzetne prirodne ljepote jezera i slapova, bogatstvo flore i faune, planinski zrak, kontrasti jesenjih boja, šumske staze i drveni mostići, dio su cjeline koju je i UNESCO proglasio svjetskom prirodnom baštinom. Među prvima su Plitvička jezera stavljena na UNESCO-ov popis svjetske prirodne i kulturne baštine i najstariji su nacionalni park u Republici Hrvatskoj. Na oko tristotinjak četvornih kilometara prostire se zaštićena površina Parka. Šume u ovome Parku su jedne od najočuvanijih.
Hvar je najduži otok u Jadranskom moru. Pripada skupini srednjodalmatinskih otoka i četvrti je po veličini otok na Jadranu. Otok Hvar je dio Splitsko-dalmatinske županije. Administrativno se dijeli na četiri dijela: grad Hvar, grad Stari Grad, općina Jelsa i općina Sućuraj. Otok Hvar s kopnom povezuju trajektne i katamaranske linije. Kroz dugu povijest ovog otoka, stanovništvo se uvijek bavilo ribarstvom i poljoprivredom, a od 1868. godine počinje se organizirano baviti i turizmom, koji je danas većini otočana najvažniji izvor prihoda. Od poljoprivrednih proizvoda najznačajniji su vino te maslinovo i lavandino ulje. Zahvaljujući rekordnom broju sunčanih sati te čistoj i nezagađenoj prirodi svi poljoprivredni proizvodi s otoka Hvara su vrhunske kvalitete. Otočka kuhinja tako se temelji na zdravoj domaćoj hrani, a naročito na svježoj ribi i maslinovom ulju. Turistima je ovaj otok najviše privlačan zbog netaknute prirode, brojnih slikovitih uvala i plaža, kristalno čistog mora, ugodne klime, povijesno – kulturnih znamenitosti, gastronomske ponude, zabavnih sadržaja, kvalitetnih smještajnih objekata, ljubaznih domaćina te ugodne i opuštene atmosfere koja vlada na cijelom otoku. Grad je naročito poznat po kulturno-povijesnim znamenitostima, zabavnim i gastronomskim sadržajima te plažama na Paklenim otocima. Pakleni otoci su skupina malih razvedenih otoka jugozapadno od grada. Najatraktivnije znamenitosti grada Hvara su: katedrala sv. Stjepana, trg ispred katedrale (najveći trg na jadranskim otocima), tvrđava Fortica (sagrađena na brdu iznad grada), arsenal, kazalište (jedno od najstarijih kazališta u Europi te najstarije javno kazalište na svijetu), gradska lođa te Franjevački samostan. Osim procesije „Za križen" koja je znamenitost središnjeg dijela otoka, na UNESCO-vom popisu kulturne baštine nalazi se i hvarska čipka od agave koju izrađuju redovnice Benediktinskog samostana u Hvaru. Osim spomenutih znamenitosti, grad Hvar je atraktivan i zbog brojnih uskih kamenih uličica koje se nazivaju kale. Šetnja kalama pruža užitak i autentičan doživljaj dalmatinske arhitekture.
Pula je grad u Republici Hrvatskoj i najveći grad istarske županije a ujedno je i tranzitna luka. Kulturni je centar Istre jos od rimskog vremena. Najpoznatiji simbol Pule je njezin rimski amfiteatar poznatiji kao Pulska arena, najveći sačuvani antički spomenik u Hrvatskoj. U amfiteatru su se vodile gladijatorske bitke, borba sa životinjama čime bi se zabavljala mnogobrojna publika. Pulska arena je upisana i u Guinnessovu knjigu rekorda zahvaljujuči 800kg teškoj kravati kojom je omotana 2003. godine kao umjetnička instalacija. Čineći povijesni skok od antičkog doba do Prvog svjetskog rata, prolazimo kroz mrežu tunela koji su služili za sklanjanje stanovnika Pule u slučaju zračnih napada. Tuneli se pružaju cijelom površinom Pule i uključuju galerije, rovove, prolaze, spremišta za oružje i komunikacijske hodnike. Pulska je katedrala građena na temeljima starokršćanske crkve s početka petog stoljeća i smatra se da je za vrijeme rimskih progona upravo tu bilo mjesto tajnih vjerskih okupljanja. Za sve vjernike značajni će biti relikviji sv. Jurja, sv. Teodora, sv. Dimitrija, sv. Bazilija, sv. Flora i bl. Salomona koji se ovdje čuvaju. Pula se također može pohvaliti jednim od najbogatijih i najposjećenijih akvarija u cijeloj Hrvatskoj. U sklopu akvarija je jako popularna izložba „Evolucija“ koja na edukativan način predstavlja živuće fosile i gmazove.
Nacionalni park Brijuni jedan je od najljepših i najpoznatijih hrvatskih nacionalnih parkova. Od ostalih parkova se razlikuje u činjenici da je gotovo u potpunosti kultiviran od strane čovjeka te stvoren kao njegovo mjesto uživanja i odmora. Jedan je od najuređenijih parkova u Europi i prati ga odlična reputacija, potvrđena od strane brojnih poznatih ličnosti. Brijunsko otočje i nacionalni park sastavljen je od 14 otoka i otočića koji su se odvojili od kopna tijekom prošlosti. Stradali su za vrijeme Drugog svhetskog rata ali su obnovljeni te postali glavna rezidencija predsjednika Josipa Broza Tita. Sagrađene su dodatne vile, Vila Brijunka i Bijela Vila. Brijuni su u samom vrhu posjećenosti. Kako i ne bi bili pored tolikih posebnosti poput srabla masline starog više od 16 stoljeća, 170 autohtonih biljaka, mnoštva životinjskih endemskih vrsta i još puno toga što ostavlja bez daha. Mnogi će primjetiti da je velik dio krošnji drveća oblikovan u oblik kišobrana, ali nema vrtlara koji je za to zadužen- njegov posao obavlja divljač koja brsti niske grane i tako stvara ovaj nadnaravni pejzaž. Posebno je dragocjen Brijunski akvatorij kao važno mrijestilište riba i dom zaštićenim životinjskim vrstama. Dolaskom na Brijune ulazite u potpuno drugačiji svijet u kojem vlada sklad svih živih vrsta u harmoniji s čovjekom.
Krka je nacionalni park u Hrvatskoj. Smješten je u središnjoj Dalmaciji samo par kilometara sjeveroistočno od grada Šibenika. Ovaj prostrani park je spomenik najviše kategorije, obogaćen jednim od najljepših cvjetova u zemlji: iris ili perunika je jedinstveni cvijet, a krasi ga reputacija „hrvatskog nacionalnog cvijeta“. Kada se spomene ovaj park, prva asocijacija su definitivno brojni slapovi i jezera te sama rijeka Krka koja prolazi parkom. Sama po sebi, ova rijeka ima sedam sedrenih slapova koji krase park neopisivom vizualnom ljepotom. Ono što je također vrlo zanimljivo kod Nacionalnog parka Krke i same rijeke Krke jest to da je okružena planinama s triju strana svijeta: s masivima Velebitom, Dinarom, Mosorom i Svilajom. Osim što ove planine uljepšavaju okolicu parka i vidljive su iz samog parka, ovo je odlično i zbog toga što je ovaj nacionalni park usputna destinacija za sve one koji žele ići na jednu od tih planina, ili čak posjetiti Nacionalni park Velebit.
Otok Visovac bitan je zbog svoje sakralne vrijednosti, s obzirom na to da se na njemu nalazi franjevački samostan. Otočić jeprava turistička atrakcija, s obzirom na njegovu veličinu, a toliko bogatstvo stvari na njemu. Još od 15.stoljeća franjevci upravljaju i održavaju otočić, pretvarajući ga u pravu oazu mira. Kultivirali su mnoštvo biljaka, od kojih su mnoge i egzotične, ali su također posadili i visoke čemprese i stabla svuda oko samostana tako da izgleda vrlo tajanstveno i privlačno. Na otoku možemo uočiti mnoštvo životinja poput paunova, labudova i kornjača, što pokazuje kako su kvalitetan suživot franjevci ostvarili s prirodom. Daleko su poznati i samostanski muzej i njegova knjižnica jer čuvaju mnoge vrijedne inkunabule te povijesne dokumente. Posebno je poznata i druga po redu najmanja knjiga na svijetu koja je veličine 3 x 5 mm, a koja sadrži molitvu Oče naš prevedenu na čak sedam jezika.
Dubrovnik je grad i luka na krajnjem jugu Hrvatske te sjedište Dubrovačko-neretvanske županije. Leži na južnim padinama i u podnožju brda Srđ odakle puca pogled na Stari grad koji će vas uvijek mamiti da ga ponovno posjetite i uživate u njegovim čarima, a najbolja ulaznica za tu čaroliju jesu jedna od vrata gradskih zidina, Pile i Ploče. Mjesto je to bogate povijesne baštine, a najvrjedniji dio te ostavštine su Dubrovačke zidine. Monumentalne zidine dugačke su gotovo dva kilometra. Prije nego prođete kroz Pile, ne možete ne zamijetiti tvrđavu Lovrijenac, kamenog gorostasa čija debljina zidova na pojedinim mjestima seže čak 12 metara. Danas je Lovrijenac jedan od simbola Dubrovačkih ljetnih igara, u njegovom se dvorištu odvijaju mnogobrojni scenski nastupi. S lijeve strane primjetit ćete Minčetu, najvišu gradsku kulu. Čim se prođe kroz vrata Pila dolazimo na Stradun, glavnu gradsku žilu kucavicu. Baš kao i cijeli grad sva je u kamenu i pokazuje svu svoju baroknu raskoš s palačama i crkvama. Velika Onofrijeva fontana najpoznatija je gradska fontana čijom je izgradnjom grad dobio vodovod. Najznačajnije crkve u Gradu su katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije a druga je crkva sv. Vlaha o kojoj legenda kaže da se svetac ukazao lokalnom župniku te mu saopćio da venecijanski brodovi nisu došli do grada sa prijateljskim namjerama. Narod je odmah upozoren a grad spašen. Od tog vremena sv. Vlaho postaje zaštitnikom grada, a njegovi inicijali „S. B.“ Dio dubrovačkog ponosa. Ako se poželite okupati Banje, Lapad, sv. Jakov ili brojna okolna mjesta poput Konavala, Župe i Cavtata opustit će vas svojim predivnim plažama. Zanimljivosti: Ljekarna u dubrovačkom franjevačkom samostanu koja djeluje od 1317. godine do danas, treća je po starosti u Europi, prilikom gradnje kule Minčete 1464.godine nedostajalo je kamena pa je naređeno da svatko tko dolazi u Dubrovnik iz smjera Gruža ili Ploča mora sa sobom donijeti kamen u skladu sa svojom tjelesnom građom, Arboretum Trsteno u blizini Dubrovnika, osnovan u 15.stoljeću, najstariji je arboretum na svijetu, Dubrovačka republika prva je država u svijetu koja je priznala Sjedinjene Američke Države, 1783. godine, dubrovačka rijeka Ombla jedna je od najkraćih svjetskih rijeka, sa svojim vodotokom od 30m dužine.
Nalazi se iznad grada Dubrovnika, a padine se spuštaju sve do samog mora i grada Dubrovnika. Brdo je dobilo ime po najranijem zaštitniku sv. Srđu koji je bio zaštitnik grada prije sv. Vlahe. Kojeg danas slave. Od davnina je ovo brdo štitio grad od bure ali i najezdi osvajača koji su pokušavali osvojiti tadašnju Dubrovačku republiku. Na brdu je započela gradnja utvrde Imperijal nakon što je Napoleonova vojska na prevaru osvojia grad a gradnju je dovršila Austro-Ugarska.
Šibenik je jedan od najstarijih hrvatskih samorodnih gradova na Jadranu, glavni grad te kulturno, obrazovno, upravno i gospodarsko središte Šibensko-kninske županije. Šibenik je u prošlosti bio sjedište hrvatskih kraljeva. Katedrala sv. Jakova uvrštena je na UNESCO-ov popis spomeničke baštine. Jedina je u Europi izgrađena isključivo od kamena, bez uporabe vezivne žbuke i drvenih konstruktivnih elemenata. Zajedno sa renesansnom Gradskom vijećnicom te okolnim crkvama, palačama i Kneževim dvorom, u kojem je danas smješten Županijski muzej, tvori jedan od najljepših trgova u hrvatskoj urbanističkoj baštini. Prekrasni grad jedinstvenog urbanog izričaja, povezan je živopisnim uskim, krivudavim Kanalom sv. Ante s otvorenim morem. Ulaz u kanal čuva renesansna tvrđava sv. Nikole, koja s još tri gradske tvrđave- sv. Mihovil, sv. Ivan i Barone, simbol stoljetne nepokorenosti Šibenika ali i jedna od svega tri takve utvrde na Mediteranu.
Zagreb je glavni grad Republike Hrvatske. Izrastao je iz dva naselja na susjednim brežuljcima, Gradeca i Kaptola koji čine jezgru današnjeg grada. Kaptol je glavno crkveno sjedište i svojevrsni „biskupski grad“ kojim dominira Katedrala koja je sa svoja dva tornja najviša građevina u gradu. Gradec, današnji Gornji stoljećima je bio slobodni kraljevski grad i imao svoje zidine, ali jedina gradska vrata koja su još uvijek sačuvana su Kamenita vrata. Ona su danas kapelica u kojoj se čuva Bogorodičina slika. U blizini se nalazi trg sv. Marka,gdje se nalaze Hrvatski Sabor, Ustavni sud te Banski dvori odnosno sjedište Vlade RH. S južne strane trga nalaze se Starogradska vijećnica i Muzej naivne umjetnosti, prvi u svijetu takve vrste. U Zagrebu postoji više od 80 muzeja i galerija, što ga po svojoj površini i broju stanovnika čini jednim od najbogatijih gradova u Europi. Tu je i Zrinjevac, najljepši park u središtu grada. Cijelim Donjim gradom prevladava arhitektura iz doba Habsburgovaca, tako da su neke zgrade vrlo slične onima u Pragu, Budimpešti ili Beču. Nakon što sa Zrinjevca skrenete ulijevo, stižete na Cvjetni trg koji je uvijek pun ljudi. Odavde se najlakše dodje do gradskog središta točnije Trga bana Josipa Jelačića. Vjerojatno najbolji provod je uz rijeku Savu te Jarun, najveće zagrebačko jezero. Maksimir je najveći park u jugoistočnoj Europi a Medvedgrad srednjovjekovna utvrda povrh grada gdje se nalazi i Oltar domovine.
Zadar je grad i luka u sjevernoj Dalmaciji. Prostire na poluotoku koji s kopnom zatvara gradsku putničku luku i uvalu Jazine. Trajektnim i brodskim vezama povezan je sa zadarskim otocima, Pagom, Lošinjem, Pulom i talijanskom lukom Anconom a s obalom i unutrašnjosti kopnenim vezama. Povijesna jezgra na poluotoku posjeduje vrlo bogatu kulturno-umjetničku baštinu. U gradu je očuvano više vrijednih predromaničkih i ranoromaničkih građevina i skulptura koje se ubrajaju u najreprezentativniju kulturno-umjetničku baštinu na hrvatskoj obali poput monumentalne crkve Svetoga Trojstva (od 15. st. nazvana Sveti Donat), crkve sv. Vida, šesterolisne crkve Stomorica, crkve sv. Lovre i sv. Nediljice te velikog broj ulomaka kamenoga crkvenog namještaja. Crkva svetog Donata u Zadru već je dugo izvan sakralne funkcije, a od kraja 19. stoljeća do 1954. godine u njoj se nalazio Arheološki muzej Zadar a već je desetljećima dom glazbenih renesansnih festivala. Zadar ima jedinstveni spoj arhitekture i glazbe, svjetski poznate Morske orgulje. Protežu se na sedamdesetak metara zadarske obale ispod kojih je, na razini najniže oseke, ugrađeno 35 cijevi različitih dužina, promjera i nagiba. Kada najljepši zalazak sunca prožme zadarsku rivu, svjetlosna igra Pozdrava sunca odvija se u ritmu valova i zvukova Morskih orgulja. Moderna instalacija Pozdrav suncu sastavljena od 300 višeslojnih staklenih ploča u obliku kruga promjera 22 metra. Kroz dan prikuplja energiju sunca i pretvara je u električnu energiju, koja se u instalaciji i oko nje potom koristi tijekom noći. Pozdrav suncu u neposrednoj je blizini Morskih orgulja, druge moderne intervencije na zadarskoj rivi, a obje su Zadar dovele na naslovne stranice svih svjetskih medija.
Split je najveći grad Dalmacije, a drugi najveći grad u Republici Hrvatskoj. Smješten je na središnjem dijelu istočne obale Jadranskog mora, omeđen Kaštelanskim zaljevom sa zapada i sjevera, a Bračkim kanalom s juga te prostorno pokriva veći dio Splitskog poluotoka.Gradsko središte, smješteno s istočne strane poluotoka Marjan koji je danas zaštićena park-šuma, čini starovjekovna Dioklecijanova palača iz 4. stoljeća. Dioklecijanova palača je jedan od najbolje sačuvanih spomenika rimskoga graditeljstva na svijetu. Bila je zamišljena i sagrađena kao spoj luksuzne vile-ljetnikovca i rimskog vojničkog logora. Južni dio palače bio je predviđen za cara odnosno njegv stan i državni i vjerski ceremonijal dok je sjeverni dio bio namjenjen vojsci i posluzi te kao spremište. Palača je pravokutnog oblika sa četiri velike kule na kutovima. Tijekom stoljeća stanovnici palače a kanije i građani Splita prilagodili su te prostore za svoje potrebe te je tako unutrašnjost promijenila svoj prvobitni izgled, no obrisi carske palače i dalje su vrlo vidljivi. Katedrala sv. Duje danas je liturgijsko mjesto čiji tisućljetni kontinuitet najbolje odražava svakonedjeljna misa i obnovljeni sjaj procesije o danu splitskog zaštitnika svetog Dujma. Najznamenitiji dio katedrale su vratnice, na čija dva krila se prikazuju prizori iz Evanđelja. Danas se stepenicama može popeti na vrh zvonika, s kojeg se pruža spektakularni pogled na cijeli Split. Današnja riva je pješački raj kojeg krasi neprekinuti niz kafića i restorana. Također, to je pozornica splitskog gradskog života na kojojn se održavaju brojna zabavna i kulturna događanja.
Vukovar je grad i najveća hrvatska riječna luka na Dunavu. To je stari barokni grad te glavno kulturno, upravno i gospodarsko središte Vukovarsko-srijemske županije. Franjevački samostan sa župnom crkvom sv. Filipa i Jakova, parohijska pravoslavna crkva sv. Nikolaja te građanske kuće katnice građene u drugoj polovici 18.st. s karakterističnim masivnim arkadama i otvorenim trijemovima dokaz su baroknog vremena dok novije građevine nose oznake kasnobaroknog klasicizma. U gradu i njegovoj bližoj okolici nalazi se nekoliko višeslojnih prapovijesnih lokaliteta, u rasponu od neolitika do mlađeg željeznog doba(Samostanski plato, Velika skela, Petri skela te Lijeva bara). Vukovar je oduvijek bio dio srednjeeuropskog kulturnog kruga, to je grad jako bogate povijesti, kulturne i prirodne baštine i tradicije. Prepoznatljiv je po vučedolskoj golubici ( imala je kultnu namjenu kao kadionica, tamne je boje, ukrašena bijelim ukrasima (mašnice, ogrlica, niz valovitih i cik-cak crta na krilima) u urezanom ukrasu i ornamentu nastalom žigosanim ubadanjem, na vratu ima inkrustirana tri simbola klepsidre, odnosno dvostruke sjekire). Grad je 1991. godine tijekom Domovinskog rata uništen skoro do neprepoznatljivosti. Vukovar je sada već vratio svoj prvobitni izgled, ali ono što ga čini još posebnijim i što se nikada nije promijenilo su njegovi stanovnici-širokogrudni i dobrodušni, otvorena srca za sve one koji ih žele posjetiti i upoznati. Još jedna od mnogih prepoznatljivosti Vukovara je svakako Vukovarski vodotoranj, simbol stradanja i otpora grada tijekom Domovinskog rata. Visok je 50 metara, a izgradila ga je zagrebačka tvrtka Hidrotehna. 1991. vodotoranj su uništile srpske snage. Bio je pogođen s više od 600 neprijateljskih projektila. 2017.godine početa je obnova Vukovarskog vodotornja a 2022. je otvoren za posjetitelje. Do vrha tornja može se panoramskim dizalom kao i stepenicama kojima se dolazi do memorijalne sobe kroz koju se proteže memorijalna staza. U sobi je postavljeno šest interaktivnih ekrana s multimedijalnim sadržajem koji govore o Domovinskom ratu, žrtvi Vukovara i povijesti Vodotornja.
Varaždin je grad u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Smješten na rubu panonske nizine, snažno privlači posjetitelje te oduvijek nosi titulu jednog od najljepših gradova Hrvatske. Varaždin se danas gostu otkriva kao rijetki urbani biser- grad sklada i prisnosti, grad koji svoj specifični urbani identitet pokazuje ne samo postojanom ljepotom svoje stare barokne arhitekture nego i toplinom svojih ljupkih trgova, parkova i ulica, a nadasve bogatstvom sačuvanih muzejskih zbirki. U srcu njegove starinske gradske jezgre svaki posjetitelj može osjetiti duh prohujalih stoljeća i ljepotu življenja našeg doba. Grad živi vrlo intenzivno tijekom čitave godine nudeći svojim stanovnicima i posjetiteljima zanimljive sadržaje na svojim uličnim pozornicama. Ljubazno vas poziva na Špancir-fest-festival uličnih šetača, na koncerte Varaždinskih baroknih večeri, izložbe, sajmove, kazališne predstave. Starogradska utvrda-najmonumentalniji i najvrijedniji kompleks u kojem su smještene zbirke Gradskog muzeja; Gradska vjećnica, jedna od najstarijih europskih vijećnica; Varaždinsko groblje, biser vrtne arhitekture i park prirode najviše kategorije.
Dvorac Trakošćan je kulturno dobro, zaštićena povijesna cjelina koja se sastoji od dvorca, građevina uz dvorac, perivoja i park šume s jezerom. Jedan je od najposjećenijih hrvatskih dvoraca. Sagrađen je u 13.stoljeću kao osmatračka utvrda. Prvi poznati vlasnici dvorca su grofovi Celjski, tada gospodari Zagorske grofovije. Uskoro ta obitelj izumire te Trakošćan mijenja razne gospodare. Iz državnih ruku, vlastelinstvo u drugoj polovici 16. stoljeća dolazi u ruke Juraja Draškovića. No kad oni iseljavaju u Austriju od 1584.do 1944. dvorac biva nacionaliziran. Obnova je izvedena u neogotičkom stilu a istovremeno je obnovljen čitav okoliš- neposredna okolica dvorca oblikovana je kao pejzažna park-šuma u kojem umjetno jezero, grupacije drveća i grmlja te livade i vrtni objekti čine skladnu hortikulturnu cjelinu. Prepoznatljivo obilježje Trakošćanu daje veliko romantično jezero, dugo oko kilometar i pol te duboko 2 i pol metra s površinom oko 17 hektara. „Put vila“ je uređena staza oko Trakošćanskog jezera, duga oko 5 metara. Grad je redovan domaćin Noći muzeja i Varaždinskih baroknih večeri, a njegovo pročelje, dvorište i okoliš doprinose ugođaju božićne bajke za Adventski sajam u Trakošćanu.